Píšeme Boldem blog

E-commerce v česku a proč začít s e-mail marketingem?

Publikováno 4 min. čtení

E-commerce

Lidé stále více nakupují zboží a služby přes internet a do budoucna se tento trend jen tak nezmění. Potvrzuje to především obrat české e-commerce (elektronického obchodování), který již dosáhl 62 miliard a do konce roku 2022 by měl přesáhnout 222 miliard. Meziroční růst se v současné chvíli pohybuje kolem 14 %.

Statistiky české e-commerce.

Jak si vede český e-commerce v rámci Evropské unie?

Evropská unie se řadí mezi ráj e-shopů a omezení pohybu spojené s Covid-19 tento trend ještě více prohloubilo. V České republice evidujeme přes více než 50 tisíc e-shopů, přičemž už v roce 2019 nakoupilo přes internet více než polovina populace. Přesněji 65 % obyvatel. V roce 2005 to byla pouhá 3 % a v roce 2009 číslo online nakupujících vzrostlo na 24 %. Česko se tudíž v těchto ohledech pohybuje nad průměrem celé Evropské unie.

Jaké jsou důvody online nákupů?

Důvodů je hned několik. Ze statistik české e-commerce vyplývá, že lidé oceňují okamžité porovnání zboží, pohodlnost, větší výběr, časovou nenáročnost, nižší cenu a možnost opakovaného nákupu.

Statistiky české e-commerce a důvody a obavy online nákupů.

Proč je e-mail marketing skvělá volba pro e-shopaře?

Výše uvedená fakta vypovídají o tom, že české obyvatelstvo čím dál tím víc nakupuje online. Do jisté míry tomu napomohla různá vládní nařízení v době pandemie. Popularita online nákupů však rostla i před samotnou pandemií.

Co z toho vyplývá? Je důležité se přizpůsobit aktuálním trendům a požadavkům zákazníků. I v online světě lze udržovat pravidelný kontakt s cílovým publikem. Nejen pomocí sociálních sítí, optimalizací pro vyhledávače (SEO), reklamních kampaní placených za kliknutí (PPC), ale především pak prostřednictvím e-mail marketingu. E-mailem můžete efektivně reagovat na nákupní chování spotřebitelů, jednoduše a rychle informovat o různých novinkách, nabídkách a akcích. Byla by rozhodně škoda tohoto potenciálu nevyužít.

10 důvodů proč využít e-mail marketing

E-mailový marketing je absolutní vítěz mezi nabízenými nástroji pro komunikaci, a to především díky:

 • Vlastní databázi prověřených kontaktů, která zajistí přímou komunikaci s cílovou skupinou.
 • Segmentaci. Cílení nebylo nikdy jednodušší – rozdělte příjemce do skupin podle svých kritérií a pošlete jim e-maily na míru.
 • Personalizaci. Sestavte sdělení šité na míru pro konkrétního zákazníka.
 • Časové nenáročnosti. Práce s chytrým editorem sloužící pro přípravu kampaní je velmi jednoduchá a intuitivní.
 • Minimálním nákladům na provoz v porovnání s ostatními marketingovými nástroji.
 • Čtyřikrát větší návratnosti investic (ROI), než jakou známe u jiných online marketingových nástrojů.
 • Nejlepší konverzi. Ti, kteří jsou osloveni e-mailem, utrácejí více, než ti, kteří e-mailovou nabídku nedostali.
 • Rychlé a snadné analýze kampaní.
 • Přehlednému rozhraní API a jednoduché integraci, která propojí e-mailový nástroj s firemním systémem.
 • E-shopovým doplňkům, které zajistí importování užitečných dat pro přípravu e-mailových kampaní.
Posílejte e-maily, které lidé čtou. Boldem. Digitální marketing pro Hanku, Firmu i Banku.

E-mail marketing je základ. Boldem ale nabízí mnohem víc. Přečtěte si další informace o tom, jak využít automatizovaný marketing ve firmách s Boldem.

Na co si dát pozor při tvorbě e-mailové kampaně?

Stále více využíváme mobilní telefon, se kterým v dnešní době zvládneme prakticky cokoli. Mobil do jisté míry dokáže nahradit notebooky a stolní počítače. Je to praktický parťák, díky kterému můžeme nejen volat a psát zprávy SMS, ale máme v něm vše, co potřebujeme pro svůj pracovní nebo soukromý život. Od e-mailů a sociálních sítí, přes komunikátory a hudební přehrávače, až po fotogalerie a další užitečné aplikace. Některé mohou být žroutem času, jiné dokážou pomoci a práci urychlit.

Přizpůsobte e-mailovou kampaň pro mobilní zařízení!

Ze statistik vyplývá, že nákup produktů a služeb přes mobil meziročně roste, a naopak přes stolní zařízení klesá. Internet používá přes 78 % Čechů starších 16 let a 55 % Čechů přistupuje na web přes mobilní zařízení. E-mailové kampaně byste měli přizpůsobit tomuto trendu a zobrazení e-mailu otestovat před každou hromadnou rozesílkou jak na stolním počítači, tak na mobilu.

Trend online nákupů dle jednotlivých zařízení

Tento trend potvrzují i statistiky ze světa:

 • Do roku 2022 bude mobilní reklama tvořit více než 50 % všech výdajů a předstihne tak reklamu, která byla až do nedávna zaměřena na stolní zařízení.
 • 80 % osob používá mobilní zařízení, zatímco se fyzicky nachází v obchodě. Zákazníci si díky telefonům zjišťují dodatečné informace o produktech, které mají v plánu nakoupit.
 • 79 % uživatelů chytrých telefonů uvedlo, že během 6 měsíců provedli nákup online pomocí svého mobilního zařízení.

Jak testovat e-mailové kampaně?

Nejjednodušší a nejlevnější variantou je poslat připravený e-mail na různé e-mailové klienty a jeho zobrazení si následně zkontrolovat na počítači i na mobilním telefonu.

Nabízí se však i testovací platformy, jejichž služby jsou sice placené, nicméně vaši emailovou kampaň jednoduše a rychle otestují napříč e-mailovými klienty i v rámci různých zařízení. Jedná se například o platformu Litmus nebo Testi@.

Mohlo by vás zajímat:

Klára Messerschmidtová Autor: Klára Messerschmidtová
Publikováno: 10. května 2022

Jste připraveni?

Je to snadné. Začít můžete rovnou.

Vyzkoušejte Boldem

 • Prodavačka v obchodě s oblečením
 • Zubařka a její pacientka
 • Rodina v poli
 • Lidé chatují na obchodní schůzce
 • Muž přemýšlí v kanceláři
 • Farmář drží dýně
 • Automechanici
 • Lidé, kteří se účastní konference
 • Portrét mladé ženy
 • Tým sjíždí řeku během raftingu
 • Žena se usmívá před notebookem
Novinky-z-aplikace-Boldem

12. června 2024

Novinky z aplikace Boldem

Naši vývojáři jedou na plný plyn. Dali jsme pro vás dohromady všechny novinky, které teď v aplikaci Boldem můžete využívat.

Příklady scénářů pro využití vlastních událostí v Boldem

21. března 2024

Vlastní události: Využívejte data naplno

Teorii vlastních událostí už známe. Dokonce si i dokážeme představit, jak celý proces funguje. Jaké scénáře ale s nimi tvořit? Pojďme se podívat na několik příkladů z různých odvětví.

Grafické znázornění příkladu automatizace na základě vlastních událostí a jejich výhod

5. března 2024

Spouštíme vlastní události Boldem

Data nad zlato. Proto jsme v Boldem spustili vlastní události, které vám výrazně usnadní personalizovanou a cílenou komunikaci se zákazníky.